Provozováno na realitním systému Realman
Dobrý den, právě se nacházíte na stránce: Úvod » Rady a tipy » Několik důvodů proč prodávat nemovitost přes zprostředkovatele

Několik důvodů proč prodávat nemovitost přes zprostředkovatele

Pro úvod bych vám ráda sdělila, že se realitní činností zabývám již několik let. Zažila jsem dobu, kdy získat klienta prodávajícího nemovitost nebyl prakticky žádný problém. Dnes je však situace pro většinu makléřů naprosto odlišná a přitom prodej nemovitosti s sebou nese stále stejná rizika a nezbytné úkony.

Je pravdou, že z různých stran je prodávajícím sdělováno, že zprostředkovatele vůbec nepotřebují a mohou si s prodejem poradit sami. Věřím a jsem si jista, že většina lidí, si s prodejem vlastní nemovitosti poradí sami. Určitě se na úspěšných prodejích přímými vlastníky podílí ve velké míře štěstí na solventního a poctivého kupujícího. Ale ne každý má ten luxus dostatku času. Ano času. To je veličina, která je většině z nás nejvzácnější. Čas je dnes nedostatkovým zbožím.

Já osobně obdivuji všechny ty, kteří se pustí do prodeje nemovitosti na vlastní pěst, bez širšího právního, realitního, stavebního, designového, daňového a hlavně obchodního povědomí. Určitě je stojí nemalé úsilí odprezentovat svou nemovitost na bezplatných realitních serverech a na těch placených i nemalé peníze. Poté je neustále bombardují svými telefonáty zájemci (povětšinou makléři, kteří se je snaží přimět ke spolupráci – bývá jich první den tak kolem 20ti i více). S každým přímým zájemcem pak jezdí na prohlídky, kde mnohdy musí poslouchat negativa sdělovaná na vrub jejich vypiplané nemovitosti. A když už konečně kdosi projeví vážný zájem, začne pro ně kolečko volání, běhání a vyřizování. Ono totiž domluvit schůzku tří stran (prodávající, kupující, právník) není vždy úplně snadné. A k tomu začnou vyvstávat otázky: A co rezervace? Co úschova kupní ceny? Kdo bude platit smlouvy? Co když nedostane kupující úvěr? Co když katastrální úřad nepovolí vklad nového vlastníky? Kdo nám zhotoví znalecký posudek k daním? Kdo vyplní daňové přiznání? Jak to bude s převodem energií? Kdy nejlépe předat nemovitost? A další záležitosti. 

Přesto, že tito lidé mají můj obdiv, nechtěla bych být v jejich kůži. Přemýšlím totiž nad tím, jak asi v tomto období může vypadat jejich soukromý život a na jaké úrovni udrží pracovní výkon?

Není mým záměrem kohokoli z vás přesvědčit, že není jiná cesta, než prodej prostřednictvím zprostředkovatele. Jen vám chci okrajově ukázat, viz výše, že úspěšně realizovat prodej nemovitosti není stejné, jako třeba prodej ojetých lyží. A to jsem vůbec nezmínila nekalé praktiky mnohých kupujících.

Na závěr jen drobné shrnutí.

Zvolíte-li prodej za pomoci realitního zprostředkovatele (RK, nebo samostatného makléře), kterého si pečlivě vyberete, přinese vám to jen samé výhody.

  • Správně nastavená tržní cena (Klienti mnohdy pod/nadhodnocují nemovitost, ale zkušený makléř reálnou tržní cenu dokáže určit)
  • Kvalitní prezentace nemovitosti (Nejde jen o to dělat pár fotek, ale pěkných. Občas i drobné úpravy interiéru mohou zvýšit prodejnost nemovitosti za vyšší cenu)
  • Inzerce na placených serverech (Pro soukromé osoby velmi nákladná, ale přichází přes ní 90% kupujících)
  • Realizace prohlídek (Na prohlídkách ani nemusíte být, ale můžete. Makléř vše domluví, klienty provede a zodpoví jejich dotazy – i ty které mají ve 23,00 a neváhají zavolat)
  • Rezervace nemovitosti (Právní akt, jehož výsledkem je potvrzení zájmu kupujícího v podobě rezervační zálohy)
  • Kupní smlouva (Připravená dle požadavků klientů. Zde je nutno spolupracovat opět s právníky a zároveň, při financování koupě úvěrem, s fin. Poradci)
  • Podpisem smlouvy vše nekončí. Je třeba zajistit složení kupní ceny na depozit, podat návrh na vklad na katastr nemovitostí a po zavkladnování vyplatit kupní cenu prodávajícímu.
  • Úhrada daně z nabytí nemovitosti (opět zajistí zprostředkovatel, potažmo právník)
  • Předání nemovitosti a převod energií (I zde makléř účinně vypomůže)

Hurá, máme prodáno! To si nakonec řekne ten, kdo prodával sám i ten, kdo využil služby zkušeného makléře. Otázkou zůstává, koho to stálo víc? Víc peněz, víc času, víc nervů, víc šedých vlasů,…

Bc. Jana Holasová (9 let praxe v oblasti realit) 

2024 © Bc. Jana Bulisová, všechna práva vyhrazena | CookiesRealitní SW Realman