1.12.2016 V Pardubickém a Královéhradeckém kraji se snižuje nabídka bytů
více informací...
30.9.2016 Mama hotel: 38 procent mužů ve věku 20 až 35 let bydlí u rodičů
více informací...
25.4.2016 festival architektury - Otevřené domy
více informací...
25.4.2016 Bezva makléři
více informací...
Nový stavební zákon zjednodušuje stavební řízení, ale vrací do hry kolaudaci rodinných domů
Podle nového stavebního zákona budou od 1. července letošního roku jednoduché stavby vyžadovat povolení stavebního úřadu, které může být vydáno buď v klasickém řízení o povolení záměru, či jako první..
Počet závětí přibývá, dědických sporů o majetek také
Většina Čechů stále spoléhá na to, že po své smrti si dědicové rozdělí svůj majetek podle zákona. Nechají tedy vše na notáři a dědické posloupnosti tak, jak ji určuje občanský zákoník. Přitom spory o..
Jak převzít nový byt od developera
Kupujete-li byt za miliony, který budete splácet dvacet či více let, je třeba si jej před nastěhováním dokonale zkontrolovat. Závady se mohou vyskytnout v každém i sebelepším díle, zvláště pokud je..
Na co se zaměřit při výběru bytu a na co si dát pozor? Přečtěte si pár rad, které jsem pro Vás připravila po více jak osmileté zkušenosti jako realitní makléřka.
Podívejte se, kolik je v prostoru zásuvek a kde jsou. Rozmyslete si, zda Vám jejich počet a umístění bude vyhovovat. Jinak skončíte v bytě plném prodlužovacích šňůr.
Zkontrolujte, zda je v bytě odpovídající napětí. Mnoho starších bytů má rozvody elektřiny v hliníku a nedostačující napětí. Zapněte varnou konvici a mikrovlnku najednou, pokud bude vše normálně fungovat, měl by být tento výkon dostačující.
Podívejte se, zda není v bytě někde plíseň. Ta může být příčinou zápachu, a zajisté není zcela zdravé dýchat její spóry. Navíc, to není nic pěkného ani na pohled. Zkontrolujte především místa s vysokou vlhkostí - v koupelně, v kuchyni, kolem oken a okenních parapetů.
Určitě si zjistěte, kde jsou měřidla energií. Rozhodně si zapište jejich stav při převzetí bytu. Dle nich si můžete sami spočítat, co jste za danou dobu bydlení spotřebovali.
Pokud máte auto, musíte někde parkovat. Obejděte si dům, zda, je v dosahu dost volných parkovacích míst. Můžete parkovat i u blízkého obchodního centra, na silnici, kde není zákaz parkování apod.
Podívejte se z okna. Ne kvůli tomu, jak pěkný je výhled. Podívejte se, zda nesvítí do oken nějaká lampa, či osvětlení obchodů, zda není v blízkosti nějaký nonstop bar, či diskotéka. To vše Vás může v noci rušit z Vašeho spánku.
Pokud jste alergičtí na zvířecí srst, zjistěte si, zdali před Vámi nebydlel v bytě někdo s domácím mazlíčkem. Ušetříte si spoustu trápení.
Ověřte si, zda jdou bez problémů otevírat a zavírat okna. Není nic otravnějšího, než stále bojovat s otevíráním oken.
Vytvořte si s majitelem seznam věcí, které Vám budou v bytě k dispozici. Zapište si i případné vady. Tento seznam připojte ke smlouvě, vyhnete se budoucím sporům o poškození věcí v bytě.
Domluvte se s majitelem na jeho návštěvách v bytě. Je normální, že majitel bude chtít vidět stav svého bytu. Nicméně je třeba, frekvenci návštěv ošetřit ve smlouvě.
Bc. Jana Holasová
certifikovaný makléř