1.12.2016 V Pardubickém a Královéhradeckém kraji se snižuje nabídka bytů
více informací...
30.9.2016 Mama hotel: 38 procent mužů ve věku 20 až 35 let bydlí u rodičů
více informací...
25.4.2016 festival architektury - Otevřené domy
více informací...
25.4.2016 Bezva makléři
více informací...
Spolupráce státu a stavebních spořitelen přispěla k širšímu využití dotací na rekonstrukce
Před dvěma lety, v červnu 2023, podepsaly stavební spořitelny se státem Memorandum o spolupráci na energetické transformaci českých domácností, které deklarovalo společný zájem na podpoře..
Legalizace černých staveb je složitá – ale vyplatí se
Než vstoupil loni v platnost nový stavební zákon, byla legalizace černé stavby poměrně jednoduchou záležitostí. V Česku se stavělo nelegálně docela běžně, podle Ministerstva pro místní rozvoj bylo v..
Rychlejší zlevňování hypoték jen tak nepřijde
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém včerejším jednání podle očekávání ponechala základní úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 3,50 procenta. Lombardní..
Od 1. Listopadu nás čeká významná změna v platební povinnosti daně z nabytí nemovitosti. Od tohoto data nebude platit daň prodávající, ale kupující. Výše daně zůstává stejná a to ve výši 4% z hodnoty nemovitosti, ač některé opoziční politické požadavky byly tuto daň ponížit, či zrušit. Pro kupující to tak bude další a ne zcela malá finanční zátěž při pořízení nemovitosti.
Tato změna platí od prvního listopadu a tento termín se bere časem vkladu změny na katastrální úřad. Pokud žádost o vklad dorazí na katastr do konce října 2016, platí se daň z nabytí nemovitosti postaru. Zde byla daňová povinnost na prodávajícím, nicméně bylo možno smluvně daňovou povinnost přenést na kupujícího. Podle nových kritérií již toto není možné a daň z nabytí nemovitosti je povinen platit pouze kupující, který musí mít tuto částku v hotovosti, nebo si na ní může půjčit spolu s hypotékou. Většina finančních domů sdělila, že bude umět tuto daňovou povinnost proúvěrovat. Vše musí být ovšem zahrnuto v kupní smlouvě a nemovitost musí mít samozřejmě odpovídající hodnotu.
Výše daně, a to čtyři procenta zůstává nezměněna. Tato procenta se počítají buď z:
Plátce daně z nabytí nemovitosti si sám určuje, jakou metodu z dvou posledně jmenovaných zvolí ke stanovení ceny (zda směrnou, nebo zjištěnou odhadem). Zvolená metodika se poté porovná s cenou sjednanou, tedy s cenou zaplacenou, daň se po té platí z té vyšší částky. Tedy v praxi to vypadá, že pokud není prodejní cena drasticky podhodnocena, povětšinou se platí daň z kupní ceny. Ovšem, je vždy nutné vypracovat stanovení směrné ceny, či ceny zjištěné odhadem, aby správce daně mohl provést srovnání! Zde bohužel opět roste náklad na prodej nemovitosti.
Nové stavby, či bytové jednotky budou i nadále při prvním úplatném nabytí od daně osvobozeny, nově se to ale bude týkat jen nemovitostí skutečně dokončených nebo užívaných, nikoliv teprve rozestavěných.
Termín pro dodání tohoto daňového přiznání a následné zaplacení stanovené částky musí být v termínu do 3 měsíců od vkladu vlastnického práva.
Pokud si v této problametice nejste jisti, nevadí. Stačí se obrátit na nás a my Vám se vším poradíme.
Mirek Pavlík
Bezva makléři