Provozováno na realitním systému Realman
Dobrý den, právě se nacházíte na stránce: Úvod » Rady a tipy » Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující.

Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující.

Od 1. Listopadu nás čeká významná změna v platební povinnosti daně z nabytí nemovitosti. Od tohoto data nebude platit daň prodávající, ale kupující. Výše daně zůstává stejná a to ve výši 4% z hodnoty nemovitosti, ač některé opoziční politické požadavky byly tuto daň ponížit, či zrušit. Pro kupující to tak bude další a ne zcela malá finanční zátěž při pořízení nemovitosti.

Tato změna platí od prvního listopadu a tento termín se bere časem vkladu změny na katastrální úřad. Pokud žádost o vklad dorazí na katastr do konce října 2016, platí se daň z nabytí nemovitosti postaru. Zde byla daňová povinnost na prodávajícím, nicméně bylo možno smluvně daňovou povinnost přenést na kupujícího. Podle nových kritérií již toto není možné a daň z nabytí nemovitosti je povinen platit pouze kupující, který musí mít tuto částku v hotovosti, nebo si na ní může půjčit spolu s hypotékou. Většina finančních domů sdělila, že bude umět tuto daňovou povinnost proúvěrovat. Vše musí být ovšem zahrnuto v kupní smlouvě a nemovitost musí mít samozřejmě odpovídající hodnotu.

Výše daně, a to čtyři procenta zůstává nezměněna. Tato procenta se počítají buď z:

  • Sjednané ceny – tedy ceny kupní
  • Směrné ceny, zde platí daň z její 75% hodnoty  - Směrná hodnota vychází z cen nemovitostí í v dané lokalitě, ve srovnatelném časovém období a zohledňuje druh, polohu, účel, stav, stáří, vybavení a stavebně̌-technické parametry nemovité věci. Směrnou hodnotu si poplatník nevypočítává sám, pouze v daňovém přiznání uvádí údaje nezbytné pro její výpočet, který provede správce daně.
  • Zjištěné ceny, zde platí daň z její 75% hodnoty – tuto cenu určuje na místě odhadce.

Plátce daně z nabytí nemovitosti si sám určuje, jakou metodu z dvou posledně jmenovaných zvolí ke stanovení ceny (zda směrnou, nebo zjištěnou odhadem). Zvolená metodika se poté porovná s cenou sjednanou, tedy s cenou zaplacenou, daň se po té platí z té vyšší částky. Tedy v praxi to vypadá, že pokud není prodejní cena drasticky podhodnocena, povětšinou se platí daň z kupní ceny. Ovšem, je vždy nutné vypracovat stanovení směrné ceny, či ceny zjištěné odhadem, aby správce daně mohl provést srovnání! Zde bohužel opět roste náklad na prodej nemovitosti.

Nové stavby, či bytové jednotky budou i nadále při prvním úplatném nabytí od daně osvobozeny, nově se to ale bude týkat jen nemovitostí skutečně dokončených nebo užívaných, nikoliv teprve rozestavěných.

Termín pro dodání tohoto daňového přiznání a následné zaplacení stanovené částky musí být v termínu do 3 měsíců od vkladu vlastnického práva. 

Pokud si v této problametice nejste jisti, nevadí. Stačí se obrátit na nás a my Vám se vším poradíme. 

Mirek Pavlík 

Bezva makléři 

2024 © Bc. Jana Bulisová, všechna práva vyhrazena | CookiesRealitní SW Realman