Provozováno na realitním systému Realman
Dobrý den, právě se nacházíte na stránce: Úvod » Rady a tipy » Jak stanovit výši nájemného?

Jak stanovit výši nájemného?

Každý, kdo pronajímá svůj byt, či dům chce samozřejmě spolehlivé, nejlépe dlouhodobé nájemníky a samozřejmě co nejvyšší výnos ze své, často finančně náročně získané nemovitosti. Získat v dnešní době nájemníky není zase takový problém. Získat podnájemníky, jež Vám budou posílat nájemné vždy v určeném termínu a vydrží ve Vaší nemovitosti dlouhodobě, již problém je.

Stavení úspěšné cenové nabídky a kvalitního inzerátu je jistě velikým krokem k úspěšnému pronájmu. Určení ceny za pronájem ovšem nemusí být tak jednoduchý úkon, jak se může na první pohled zdát. Samozřejmě nejjednodušší se zdá být srovnání nabídek v okolí Vámi pronajímaného bytu, či domu. To ovšem nemusí být ta nejlepší cesta ke stanovení správné ceny. Pamatujte, že každý byt se může lišit. Je třeba počítat se stavem, v jakém byt pronajímáte, s podlažím, s vybavením bytu. Velice důležité dle našich zkušeností je, zdali má byt balkón, či lodžii.

Cena je ovšem právě ten prvek, který bude určovat velikost zájmu o Vaši nemovitost. Můžete samozřejmě cenu podhodnotit a získat tím podnájemníky ve velice rychlém termínu. Je ovšem důležité počítat s tím, že nájem může majitel zvyšovat maximálně jednou za rok a toto navýšení nesmí být větší než 20% za tři roky. Nájmy se v dnešní době zvyšují poměrně rychle. Jen si to spočítejte, pokud budete tratit 1.500 Kč měsíčně díky špatně stanovenému nájmu, za rok je to již 18.000 Kč!

Někteří majitelé mají zase tendenci nájem nadhodnotit, možná počítají s tím, že se přihlásí vážnější a serióznější zájemci. Je třeba si uvědomit, že chytrý člověk si dokáže udělat srovnání s nájmy v okolí a časem si začne hledat levnější bydlení. Také se může stát, že Váš podnájemník přecení své finanční možnosti a přestane Vám nájem platit.

Je třeba také počítat s úhradou inkasa. Vedle platby nájemného je třeba hradit i další náklady: vodné, teplo, elektřinu, plyn, fond oprav a další. Zálohy na energie jsou zúčtovatelné jednou ročně. Je třeba je stanovit co nejvýhodněji pro majitele bytu. Není určitě příjemné jednou za rok vracet podnájemníkům horentní sumu peněz. Stanovte výši ceny za energie tak, abyste za rok byli nejlépe na nule.

Pokud si nejste jisti, či se těmito problémy chcete zabývat, obraťte se na nás, či Vašeho realitního makléře. Majitel za zprostředkování podnájemníků neplatí makléři ani korunu! Odměnu za tyto služby platí nájemník. Navíc dostanete od makléře smlouvu, předávací protokol na energie, který s Vámi a novým podnájemníkem vyplní a dosvědčí podpisem.

Mirek Pavlík
Bezva makléři
 

2024 © Bc. Jana Bulisová, všechna práva vyhrazena | CookiesRealitní SW Realman